Go To Global Site
Welcome to UCB in Turkey

Rita'nın ailesi

Rita, çocuklarının biri hariç hepsinde alerjik rahatsızlıklar olmasına rağmen ailesi ile birlikte başarılı bir mücadele veriyor. Birçok rahatsızlık için uyguladığı mücadele stratejileri etkili olsa da, Rita'nın günlük yaşamı üzerinde çok büyük bir stres yarattı.

Rahatsızlık hakkında tedbirli olmak

Yedi yaşındaki Chloe'da astım, egzama ve alerjik rinit var. Chloe'nin bir astım krizi geçirmesi olasılığına karşı, ilaçlarının her zaman ulaşabileceği bir yerde bulunması gerekiyor ve Chloe kendi rahatsızlığıyla ilgili özellikle tedbirli olmayı öğrenmek zorunda kalmış. Astım çeşitli olaylarla veya koşullarla, hava yollarını tahriş eden ve semptomları ortaya çıkan herhangi bir şeyle tetiklenebilir. Semptomları kontrol etmenin çok önemli bir yolu tetikleyiciden kaçınmaktır; fakat günlük hayatta bu oldukça zor olabilir. Küçük Chloe'de, nazal alerjinin yanı sıra saman nezlesi de var ve burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve kaşıntısı, hapşırma ve kulaklarında ve boğazındaki tahrişle başa çıkmak zorunda. Alerjik rinitin tetikleyicileri çeşitlendikçe ve agresifleştikçe Chloe ve Rita çevreyi sürekli kontrol ederek alerjik riniti veya astımı tetikleyen her şeyi fark etmek zorunda kalıyorlar. Bu küçük bir kız için büyük bir yük ve Rita için büyük bir endişe kaynağı.

İlaçların her zaman yakında olması

Astımı ve alerjik riniti olan birçok hastada olduğu gibi, Chloe'de egzama da var ve sık sık özel banyolar yapması ve cildini nemlendirmesi gerekiyor. Chloe'nin cildinde enflamasyon ve ağrı oluşmasını önlemek için cildinin doğru biçimde nemlendirildiğinden emin olmak zorunda olan Rita için banyo ve yatma saatleri kolay geçmiyor. Fakat Chloe'nin rutini ailenin öyküsünün sadece bir bölümünü oluşturuyor. Beş yaşındaki Kyle'ın daha büyük sorunları var. Kyle astım, saman nezlesi ve çeşitli yiyecek alerjileri ile başa çıkmaya çalışıyor. Kyle'da da Rita ve eşinin sıkı bir günlük kontrol planını uygulamaya sokmalarını gerektirecek boyutta egzama var. Kyle bebekken cildinin günde en az sekiz kere nemlendirilmesi gerekiyordu ve şu anda bu sayı günde üçe veya dörde düşmüş olsa da, merhemleri uygulamak için geçen zaman çok fazla olabiliyor. Kyle'ın vücudunda, özellikle de yüzünde sıkıntı verici alevlenmeler ortaya çıkabiliyor. Bu olduğunda bu bölgeler için ekstra bakım ve dikkat gerekiyor. Kyle'ın astımını kontrol etmek de anne ve babası için oldukça sıkıntı verici. Ürtikere veya nefes darlığına veya hırıltıya karşı ilaçlarının her zaman yakınında olması gerekiyor.

Alerjiler ailenin yaşamının her yönünü etkiliyor

Fıstığa, ağaç yemişlerine, süte, yumurtaya, kabuklu deniz ürünlerine, susama, bezelyeye, mercimeğe, nohuta ve fasulyeye alerjisi olan Kyle için yaşam çok stresli. Bu alerjiler prick testi, kan testleri ve besin yükleme testleri gibi bir dizi kapsamlı testle teşhis edilmiş. Kyle'ın alerjileri ailenin hayatının her yönünü etkiliyor ve Rita alerji kontrolü konusunda neredeyse bir uzman haline gelmiş olmasına karşın çocuklarının rahatsızlıklarıyla mücadele etmenin halen çok stresli ve yorucu olduğunu düşünüyor. Tedavileri hazırlamak ve reçete almak, sağlık çalışanlarına danışmak ve çocuklarını bilgilendirmek için harcanan süre çok uzun. Alevlenmeler ve vakalar da hem Rita hem de çocukları için travmatik oluyor ve çocukları alerjilerle yaşarken Rita'nın asla içinin rahat olamayacağı anlamına geliyor.

Neyse ki ailenin en büyük çocuğu, on altı yaşındaki Ines'te alerji yok. Fakat ailede herkes atopik olduğu ve hiçbir şeyi şansa bırakmayacakları için Ines'in de bir rahatsızlık geliştirmesi olasılığını göz ardı etmiyorlar.