Go To Global Site
Welcome to UCB in Turkey

Bryan

 

Teşhisin konduğu yıl: 1992
Epilepsi tipi: Jeneralize tonik-klonik nöbetler
Yaşama amacı: Bisiklete binmek

Bryan'ın hayatı son zamanlarda oldukça çarpıcı değişikliklerden geçti. Geçtiğimiz yaz bisiklet üzerinde 2000 mil kat etti ve 32 kilo verdi. Bir traktör fabrikasındaki eski işine geri döndü. Şu anda bitmiş araçları fabrikanın dışına sürüyor. Bryan'ın eşi Stacey 3 çocuğuyla - 6 yaşındaki Ashley, 8 yaşındaki Amber ve 10 yaşındaki Jessica - yalnızken ilk kez içinin rahat olduğunu hissediyor. Bryan ailesiyle zaman geçirmeyi gerçekten çok seviyor. "Onları her gün kucaklıyorum ve onları sevdiğimi söylüyorum" diyor Kansas'lı Bryan.

Bütün bunlar epilepsiyle yaşanan ve genellikle sonuçları ile başa çıkmanın reddedildiği yaklaşık on yıldan sonra gerçekleşti ve sonunda Bryan nihayet yaşamının kontrolünü ele geçirdi. Nöbetleri yirmili yaşlarının başlarında 16 yaşında geçirdiği bir trafik kazasının bir sonucu olarak başlamış olsa da, Bryan sadece araç kullanmaya devam etmekle kalmadı, aynı zamanda onardığı 1968 model Firebird ile yarışlara katıldı. Bir gece pistten çıkan Bryan'ın majör bir nöbet sırasında gözleri karardı ve bir aylık kamyonu hurdaya döndü. Otuzuncu doğum gününe yalnızca bir gün kalmıştı. "Nöbetlerimi tamamen reddediyordum; onların varlığını kabul etmezsem ortadan kalkacaklarını düşünüyordum. Fakat o kaza nihayet kendime gelmemi sağladı" diyor Bryan.

Bryan Firebird'ünün anahtarlarını bıraktı, alkolden vazgeçti ve patronuna nöbet geçirme riski nedeniyle montaj hattında traktör yaparak çalışmaya devam etmesinin güvenli olmayacağını söyledi. Ayrıca ilaçların dozunu artırıp durmanın ötesine geçecek ve gidebileceği yolun henüz bitmediğini söyleyecek bir doktor bulmaya söz verdi. "Hedefimi sıfır nöbet olarak belirledim. Daha fazlasının yapılabileceğine inandım."

Üç nörolog gezdikten sonra Bryan, beynin bir bölümünün alınmasını içeren bir ameliyat olan sol temporal lobektomiyi tavsiye eden bir epileptolog buldu. Ailesi bu konuda oldukça kaygılı olmasına rağmen Bryan'ın ameliyatın başarılı olacağı konusunda hiçbir şüphesi yoktu. "Epileptoloğum bana ameliyatın sonucunun hastanın bakış açısına olduğu kadar beyin cerrahının becerisine de dayalı olduğunu söyledi ve ben de pozitif bir yaklaşım benimsedim" diyor Bryan. Ancak, 12. ameliyattan sonra, doktoru antiepileptik ilaçları kesmeye çalışırken Bryan bir nöbet geçirdi. Bu büyük bir hayal kırıklığıydı. Bryan sonunda ilaçlara ihtiyaç duyduğunu kabul etti ve kısa süre önce nöbetsiz geçirdiği üçüncü yılı kutladı. Bu günlerde epilepsinin önceliklerini belirlemesine yardımcı olduğuna inanıyor. "Epilepsi benim daha iyi bir insan olmamı sağladı" diyor.

Diğer hasta öyküleri

http://www.epilepsyadvocate.com/ adresinden diğer hastaların öykülerini okuyabilirsiniz.

Epilepsi hayatımı değiştirdi. Kontrolü ele geçirmeye söz verdim ve benim daha iyi bir insan olmamı sağladı. 

Bryan